Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 maja i Święto Pracy. Opolskie pochody pierwszomajowe w PRL-u

Mir
Opole. 1.05.1973 r.
Opole. 1.05.1973 r. Jerzy Grzegorzewicz
Święto Pracy jest w Polsce państwowym świętem od 1950 roku. Chociaż wciąż jest to dzień wolny od pracy, to najbardziej hucznie obchodzono je w PRL-u. Jak to wyglądało?

Na Opolszczyźnie pochody pierwszomajowe odbywały się praktycznie w każdym mieście. Dla jednych udział w nich był obywatelską lub partyjną manifestacją, dla innych przymusem i zniewoleniem społeczeństwa.

Święto Pracy w PRL-u było najważniejszym spektaklem propagandowym polskiego komunizmu, a ówczesne władze wypaczyły jego znaczenie.

Zamiast hołdu dla ludzi pracy, 1 Maja był kluczowym elementem mobilizacji społeczeństwa przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą do wykonywania wskazanych przez nią zadań.

Ówczesne władze stosowały różne formy „zachęty" do udziału w pochodach: od groźby zwolnienia z pracy czy pozbawienia premii do wabienia luksusowymi towarami.

W Opolu pierwszomajowe pochody maszerowały różnymi trasami, m.in. ulicą Ozimską. Trybuna honorowa ustawiana była przed Domem Partii, w którym dziś mieści się wydział ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego.

Maszerowano też ul. Reymonta, 1 Maja i Krakowską, a formowanie pochodów odbywało się na ówczesnym placu Amii Czerwonej, dzisiejszym placu Kopernika.

W naszej galerii przedstawiamy archiwalne zdjęcia pierwszomajowych pochodów z Opola, Kędzierzyna-Koźla, Strzelec Opolskich oraz Prudnika.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1 maja i Święto Pracy. Opolskie pochody pierwszomajowe w PRL-u - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto