Masz prywatną drogę? Może zostać przejęta przez gminę. Takie postępowanie właśnie się toczy

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- To jest ta droga publiczna, czyli mój grunt, który teraz chcą mi zabrać - mówi Franciszek Malik.
- To jest ta droga publiczna, czyli mój grunt, który teraz chcą mi zabrać - mówi Franciszek Malik. Mirosław Dragon
Ulica Krzywa w Łowoszowie koło Olesna zgodnie z nazwą jest bardzo kręta. Przy niektórych domach przebiega po prywatnych działkach. Mieszkańcom może być jednak już niedługo odebrana i to bez finansowej rekompensaty!

Kością niezgody jest kawałek drogi obok posesji przy ul. Krzywej 6. Jest on własnością prywatną, należy do Franciszka Malika i jego sąsiadki Ewy Kotzur. Ich zdaniem gminna droga powinna być wytyczona obok i być zdecydowanie szersza. Bo obecnie szerokość drogi obok Franciszka Malika zwęża się do 2 metrów!

- Niedawno zaklinował się tutaj wóz strażacki, jadący do pożaru na polu! Innym razem o mój budynek gospodarczy zahaczyła śmieciarka! - mówi Franciszek Malik.

Jest to jednak także droga dojazdowa do sąsiadów. Spór o drogę skończył się sporem sąsiedzkim i sprawą cywilną w sądzie.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że faktyczny przebieg tej wąskiej i krętej drogi jest całkiem inny, niż wynika to z map geodezyjnych.

W związku z tym gmina Olesna w ostatnim czasie musiała przenieść przystanek dla dzieci, tablicę informacyjną oraz słup, ponieważ okazało się, że stoi na prywatnym gruncie.

Czy teraz trzeba będzie także przenieść drogę?

Zgodnie z kodeksem cywilnym korzystanie z cudzego terenu bez zgody właściciela jest niezgodne z prawem.

- Mógłbym zagrodzić tę drogę, skoro jest to kawałek mojej posesji! - uważa Franciszek Malik.

Jest jednak furtka w prawie, przez którą droga może zostać przejęta przez gminę. Takie postępowanie właśnie się toczy!

Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki wystąpił do wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego o stwierdzenie przejścia z mocy prawa na własność gminy Olesno gruntów pod ulicą Krzywą.

- Przedmiotowe działki stanowiące własność Franciszka Malika oraz Ewy Kotzur pod drogą publiczną od dawna pozostawały we władaniu gminy Olesno, a która jako zarządca drogi utrzymywała ją w wymaganym stanie technicznym - wyjaśnia Janusz Wojczyszyn, sekretarz gminy Olesno. - Przejęcie tych działek na własność gminy Olesno wynika z chęci uregulowania stanu prawnego tych nieruchomości.

Oleska gmina powołuje się na przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną z 1998 roku, uchwalone przed reformą administracyjną. Przepisy te określają, że nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu (...) jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością (...) właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem.

Czy zatem właściciele gruntów pod drogami publicznymi dostaną odszkodowanie? Nie, jeśli się spóźnili! A termin zgodnie z tymi samymi przepisami minął na koniec 2005 roku, czyli ponad 15 lat temu.

- Po upływie tego okresu roszczenie wygasa - dodaje Janusz Wojczyszyn. - W związku z powyższym mieszkańcom nie przysługuje rekompensata finansowa.

- Przecież to jest bezprawie, że komuś zabiera się jego grunty i nie płaci za to! - uważa Franciszek Malik. - Ja cały czas płacę podatek za ten grunt, więc gmina nie zajęła nigdy mi tej działki pod drogę publiczną!

Na razie działki pod drogą cały czas stanowią własność Franciszka Malika i Ewy Kocur.

Decyzję w tej sprawie podejmie wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Materiał oryginalny: Masz prywatną drogę? Może zostać przejęta przez gminę. Takie postępowanie właśnie się toczy - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie