Środki unijne napędzają dynamiczny rozwój powiatu oleskiego

Materiał informacyjny Punktu EUROPE DIRECT Opole
Urząd Miejski w Oleśnie
Na sukces powiatu oleskiego składają się mniejsze i większe inwestycje w okolicznych gminach. Fundusze unijne pomogły zrealizować ważne dla gmin inwestycje w infrastrukturę drogową - budowę i remonty dróg gminnych i ścieżek rowerowych, ale nie tylko…

Proekologiczna modernizacja oczyszczalni ścieków w Oleśnie

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni była jedną z największych, najbardziej kosztownych i najważniejszych inwestycji realizowanych na terenie gminy Olesno w przeciągu ostatnich kilkunastu lat.

Oprócz rozbudowy oczyszczalni, inwestycja objęła także rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie miasta. Łączny koszt tej inwestycji gminy Olesno wyniósł ponad 36 mln złotych, dofinasowanie ze środków unijnych to ponad 19 mln zł.

Wykonana inwestycja to korzyści zarówno środowiskowe jak i ważny bodziec rozwojowy dla gminy, ponieważ do starej oczyszczalni nie było już możliwości przyłączenia się. Teraz gmina może rozwijać tematy związane z kanalizacją sanitarną przy Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i docelowo skanalizować całą gminę. Na chwilę obecną skanalizowane jest miasto i jedna wieś - Świercze. Pozostałe znajdują się poza systemem kanalizacji zbiorczej, ale jest już przygotowywana dokumentacja dla kilku wsi położonych najbliżej Olesna.

To nowoczesna oczyszczalnia średniej wielkości o sprawdzonej technologii, o przepustowości 2,5 tysiąca m³ na dobę, do 5 tysięcy w skrajnych przypadkach maksymalnych przepływów. Stara oczyszczalnia opierała się na dosyć prymitywnym procesie oczyszczania. W tej chwili ścieki przechodzą najpierw proces mechanicznego oczyszczania, a potem biologicznego. Dzięki tej inwestycji mamy bardzo czysty odpływ ścieku, który nie zanieczyszcza rzeki Stobrawy - zlewni rzeki Odry.

Największa inwestycja drogowa w historii Opolszczyzny!

Pod koniec lipca oddano do użytku obwodnicę Olesna, która jest pierwszym fragmentem drogi ekspresowej S11 w województwie opolskim. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy miasta będą mogli odpocząć od ruchu tranzytowego przebiegającego przez centrum. Docelowo trasa ma połączyć Pomorze Środkowe z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Ukończona obwodnica ma 25 km i dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Swój początek trasa ma przy drodze krajowej nr 11 w okolicy Kolonii Ciarka, pod gminą Kluczbork, a swój bieg kończy w pobliżu miejscowości Łomnica, na granicy województw opolskiego i śląskiego. Obwodnica omija Olesno od strony północnej. Dla północnej Opolszczyzny ta trasa jest tym samym, czym dla południa regionu jest autostrada A4. Całkowita wartość inwestycji wyniosła około 768 mln złotych z czego prawie 411 mln złotych pochodzi ze środków unijnych.

Olbrzymi sukces Praszki

Ta inwestycja, która dziś jest chlubą Praszki napotykała na różne przeciwności losu. Początkowo zmodernizowany i rozbudowany kryty basen w Praszce miał być gotowy w 2019 roku. Jednak prace spowolniła niespodziewana pandemia koronawirusa, a później jego otwarcie uniemożliwił lockdown. Przeszkody pojawiły się jeszcze wcześniej, bo wstępne szacunki w momencie przejęcia obiektu przez władze Praszki oscylowały wokół kwoty maksymalnie 3 milionów złotych. Okazało się jednak, że na remont niszczejącej pływalni trzeba będzie wydać zdecydowanie więcej, bo aż 15 milionów złotych. Na szczęście pojawiła się możliwość skorzystania z dotacji unijnej na rewitalizację Praszki.

„Stary” basen powstał w Praszce w 1977 roku i był to pierwszy basen w powiecie oleskim. Inwestycja formalnie była modernizacją basenu, ale faktycznie ze starej pływalni zostały tylko fundamenty i część techniczna. Całość kosztowała 14,7 mln złotych, a dotacja unijna na rewitalizację Praszki wyniosła 5 milionów zł. Takiej inwestycji w Praszce w ciągu ostatnich dziesięciu latach nie było.

W rozbudowanym basenie w Praszce powstała 25-metrowa niecka pływacka o głębokości do 2 metrów, a także brodzik dla dzieci z atrakcjami wodnymi. Dorośli mogą skorzystać z sauny fińskiej, a na terenie ośrodka znajduje się również filia zakładu rehabilitacji szpitala powiatowego w Oleśnie. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budynek i jego otoczenie zmieniły się również z zewnątrz, powstały nowe alejki, oświetlenie, mała architektura i nasadzenia zieleni. W ramach promocji powstał również film, który zachęca nas do skorzystania z nowoczesnej pływalni oraz trzy nowe miejsca pracy. Obecnie zespół pływalni, dla której w konkursie wybrano imię „Nemo” liczy 12 osób. Pracownicy, władze lokalne i przede wszystkim mieszkańcy całego powiatu są zadowoleni z nowoczesnych rozwiązań w obiekcie.

Z basenu na rower!

We współpracy gmin: Olesno, Gorzów Śląski, Radłów i Praszka i przy pomocy funduszy unijnych powstała długa, ponad 20 kilometrowa ścieżka rowerowa, biegnąca śladem dawnej kolejki wąskotorowej „Paulinka”. Ścieżkę wykonano z asfaltu, na podbudowie z tłucznia, a jej szerokość to 2 metry. Na trasie znajdziecie miejsca postojowe z ławeczkami, stolikami, utwardzonym terenem i stojakiem dla rowerów. Wszystko po to, aby dla rowerzystów, turystów i mieszkańców, dla których będzie to droga komunikacyjna dać szansę na odpoczynek. W miejscach, gdzie ścieżka przecina drogę, zamontowano barierki uniemożliwiające wjazd roweru z dużą prędkością. Całość kosztowała 4 miliony 600 tysięcy złotych, gdzie 3 miliony 900 to kwota dofinansowania z Unii Europejskiej. Inwestycja ma walory nie tylko ekologiczne; ścieżka połączyła również osiedla mieszkalne z placówkami edukacyjnymi, tworząc bezpieczną drogę do szkoły.

Trafnym projektem była również budowa ponad 5 km drogi rowerowej Praszka - Aleksandrów, przebiegającej po trasie dawnej kolejki wąskotorowej relacji Wieluń - Praszka. Powstały tam trzy przystanki z wiatami, a także ławeczki, stojaki dla rowerów i lampy solarne. Budowa ścieżki kosztowała 2 miliony złotych, z czego około 70 procent stanowiło dofinansowanie unijne.

Dobrze to wygląda w Dobrodzieniu

Modne jest ostatnio oddawanie kluczowych punktów w miastach i miasteczkach pieszym i ograniczenie tym samym ruchu samochodowego w centrum. Tego typu rozwiązanie zostało także zastosowane w Dobrodzieniu. Wcześniej centrum było parkingiem, a teraz zamieniło się w przestrzeń przewidzianą dla użytku pieszych i rowerzystów. Rewitalizacja Placu Wolności była możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych.

Nawierzchnia rynku wcześniej wyłożona płytami chodnikowymi jest teraz granitowa, a w środku pojawiła się podświetlana, multimedialna fontanna. Średnio co godzinę można podziwiać tam widowisko świetlno-muzyczne. Aby z nowego placu mogli komfortowo korzystać mieszkańcy, zamontowano wiele drewnianych ławek i elementów małej architektury: stojaki na rowery, kosze i oświetlenie.

Obok rewitalizacji placu, w okolicy odnowiono również drogi i chodniki. Miejsca parkingowe zaprojektowane zostały wokół zrewitalizowanego placu, czyniąc jego środek przestrzenią wolną od ruchu samochodowego. Na dobrodzieńskim rynku urządzono także „strefę kultury”, gdzie można usiąść na leżaku, sięgnąć po książkę ze skrzyni i wypocząć. Przewidziano również miejsce na drewniany podświetlany postument z hasłem promocyjnym gminy „Dobrodzień stolarstwem stoi”, przypominającym o tym, że Dobrodzień nazywany jest miastem stolarzy.

W ramach projektu rewitalizacji miasta Dobrodzień zagospodarowano również Park Jordanowski przy ulicy Piastowskiej. Zakres prac obejmował demontaż starych i wyeksploatowanych elementów małej architektury i urządzeń zabawowych oraz zakup i montaż nowych. Wśród nowoczesnych atrakcji na placu zabaw można znaleźć karuzelę słupową, zjazd linowy, piramidę linową dużą, huśtawkę typu ważka, a dla najmłodszych bujaki na sprężynie oraz małą huśtawkę z siedziskiem koszykowym. Krajobraz uzupełniają też duża lokomotywa z dwoma wagonami i huśtawka łańcuchowa - bocianie gniazdo. W strefach bezpieczeństwa wykonano nawierzchnię ze żwiru.

Starsza młodzież, seniorzy i doglądający pociech dorośli ucieszyli się ze stołów do gry w szachy i chińczyka. Na ogólną estetykę miejsca wpłynęła też przebudowa istniejącej alei parkowej, wymiana oświetlenia terenu z monitoringiem i wykonanie nowego ogrodzenia. Teren zintegrowano też z istniejącą już siłownią zewnętrzną.

W ramach projektu zajęto się również otoczeniem Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Biblioteki Publicznej. Zniwelowano wszelkie bariery architektoniczne i dostosowano teren do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prac takich jak instalacje podziemne wody, kanalizacji i prądu nie widać, ale były kosztowne, pracochłonne i bardzo potrzebne. Wrażenie robią prace zewnętrzne, czyli chodniki, ławki, oświetlenie i podjazdy dla niepełnosprawnych. Są też schody i zagospodarowany teren z tyłu domu kultury, gdzie w przyszłości będzie można wychodzić przez zaplecze na tył ośrodka żeby odpocząć, poczytać książkę lub porozmawiać. Całość inwestycji wyniosła 5 mln 600 tyś. złotych, z czego dofinansowane ze środków unijnych wyniosło ponad 2 mln 900 tyś. złotych.

Zdecydowana większość wszystkich dotacji z funduszy unijnych miała charakter środków inwestycyjnych. Przyczyniły się one do powstania nowych obiektów, ale i do wykorzystania potencjału miejsc już istniejących, które wymagały rewitalizacji i unowocześnienia.

Zdjęcia pochodzą z archiwum: Urzędu Miejskiego w Oleśnie, Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu oraz Gminy Praszka.

EUROPE DIRECT Opole jest członkiem europejskiej sieci informacyjnej zarządzanej przez Komisję Europejską. Punkty przybliżają europejskie zagadnienia mieszkańcom danego regionu, informują ich o bieżących priorytetach UE a także zachęcają do udziału w debatach na temat przyszłości UE.

Jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE, skontaktuj się z nami!

ul. Krakowska 38, 45-075 Opole

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na olesno.naszemiasto.pl Nasze Miasto