Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stajenka betlejemska w Borkach Wielkich ma już ponad 100 lat. Wygląda imponująco!

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Stajenka betlejemska w Borkach Wielkich ma bogatą, ponad 100-letnią historię.
Stajenka betlejemska w Borkach Wielkich ma bogatą, ponad 100-letnią historię. Hubert Imiołczyk
Chociaż okres Bożego Narodzenia już się zakończył, nadal można zobaczyć wyjątkową stajenkę betlejemską u franciszkanów w Borkach Wielkich.

Stajenka w Borkach Wielkich ma bogatą historię, która sięga początku XX wieku. Wiąże się z początkami nowego kościoła pw. świętego Franciszka z Asyżu.

- Wybudowana została po raz pierwszy w grudniu 1911 roku, czyli w roku powstania naszej nowej świątyni. Tegoroczna stajenka jest już 113. w kolejności – informuje Hubert Imiołczyk, mieszkaniec Borek Wielkich, pasjonat historii lokalnej.

W pierwszych latach stajenka budowana była w nawie poprzecznej. Od 1923 roku, czyli od jubileuszu 700-lecia pierwszej żywej szopki, jaką święty Franciszek zainicjował we włoskim Greccio, stawiana jest w prezbiterium. Tak jest do dziś.

Budowa szopki trwa dwa tygodnie, ale prace przygotowawcze rozpoczynają się już w październiku.

- Obecnie stajenka ma powierzchnię 70 m2. Rusztowanie sięga wysokości sześciu metrów. Osiem metrów od góry zajmuje tło malowane na płótnie oraz płytach pilśniowych. Łącznie stajenka osiąga 14 m wysokości – relacjonuje Hubert Imiołczyk. - Co roku zmienia się tematyka tła. Do dyspozycji mamy sześć pejzaży. Nad pejzażem zawieszane jest płótno z namalowanym niebem.

Tutaj budowniczowie mają do dyspozycji trzy płótna. Najstarsze pochodzi z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

- Każdego roku zmienia się aranżacja scenerii. Wykonywane są nowe elementy, a istniejące są przerabiane – mówi Hubert Imiołczyk. – Oczywiście centralnym punktem jest żłóbek ze Świętą Rodziną, do której podążają pasterze i królowie. Ponad szopką świeci gwiazda i unosi się anioł.

W stajence jest tłoczno. Świętej Rodzinie towarzyszą figury ludzi i zwierząt.

- Łącznie postaci ludzkich jest 26, a zwierzęcych 45. Tarasowy układ stajenki sprawia, że będące na różnych wysokościach figury są widoczne z każdego miejsca kościoła – wyjaśnia Hubert Imiołczyk.

W związku z przypadającym właśnie jubileuszem 800-lecia pierwszej franciszkańskiej szopki, scena Narodzenia Bożej Dzieciny umiejscowiona jest w zabudowaniach nawiązujących do architektury Asyżu.

- Dla uzyskania efektu głębi od sufitu do tylnej części rusztowania zawieszone zostało płótno z niebem, a na jego tle panorama Asyżu z Bazyliką św. Franciszka. Na uboczu miasteczka znajduje się makieta kościółka i klasztoru świętego Damiana, odbudowanego przez Biedaczynę z Asyżu – opisuje Hubert Imiołczyk. - W scenografii użyto wiele naturalnych materiałów. Przy szopce znajdują się studnia, ognisko, dzwonnica.

Do jubileuszu nawiązuje też dekoracja w nawie bocznej. Tam na tle makiety kaplicy Porcjunkuli – domu macierzystego Franciszkanów - widzimy zakonników w brązowych habitach, a przed nimi figurę świętego Franciszka z Asyżu – założyciela trzech zakonów, patrona świątyni w Borkach Wielkich.

Corocznie szopkę u franciszkanów w Borkach Wielkich odwiedzają tłumy wiernych.

- Nikt ich nie liczy, ale naprawdę przyciąga ona mnóstwo osób. Na przykład 6 stycznia, na Trzech Króli, był koncert orkiestry góralskiej i kościół był pełen – mówi Hubert Imiołczyk.

Stajenkę w świątyni w Borkach Wielkich można jeszcze zobaczyć do 2 lutego. Co więcej, z okazji 800-lecia Bożego Narodzenia w Greccio Panitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami wszystkim wiernym, którzy nawiedzą kościół franciszkański w dniach od 8 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku i zatrzymają się na modlitwie przed żłóbkiem.

Do stajenki w Borkach Wielkich można pielgrzymować indywidualnie, ale można również udać się na któreś z zaplanowanych nabożeństw.

I tak:

  • w niedzielę 14 stycznia (godz. 14.00) franciszkanie zapraszają na specjalne nabożeństwo dla dzieci,
  • piątek 19 stycznia (19.30) odbędzie się wieczór franciszkański dla młodzieży,
  • w niedzielę 21 stycznia (15.00) - kolędowanie z Chórem Bazyliki św. Anny,
  • w niedzielę 28 stycznia (15.00) nabożeństwo dla Mniejszości Niemieckiej.

Tu zobaczysz stajenkę

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stajenka betlejemska w Borkach Wielkich ma już ponad 100 lat. Wygląda imponująco! - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na olesno.naszemiasto.pl Nasze Miasto