Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Róże Olesna oraz medale Zasłużony dla Ziemi Oleskiej. Nagrodzeni zostali nie tylko mieszkańcy Olesna, ale także Węgier

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Nagrody Róże Olesna  i odznaczenia Zasłużony dla Ziemi Oleskiej wręczono na uroczystej sesji rady miejskiej podczas Dni Olesna 223.
Nagrody Róże Olesna i odznaczenia Zasłużony dla Ziemi Oleskiej wręczono na uroczystej sesji rady miejskiej podczas Dni Olesna 223. FotoDedyk
Nagrody Róża Olesna oraz medale Zasłużony dla Ziemi Oleskiej wręczono laureatom podczas uroczystej sesji rady miejskiej w Oleśnie.

Róże Olesna to nagrody przyznawane przez burmistrza Olesna po zasięgnięciu opinii kapituły składającej się z laureatów z poprzednich lat.

Nagrody mają formę srebrnej statuetki róży. Burmistrz Sylwester Lewicki wręczył je na uroczystej sesji rady miejskiej w Miejskim Domu Kultury.

Róże Olesna otrzymali w tym roku:

  • Ferenc Novák - burmistrz węgierskiego Zalakaros, miasta partnerskiego Olesna. Zalakaros to słynące ze źródeł termalnych najmniejsze miasto na Węgrzech (liczy niespełna 1800 mieszkańców). Ferenc Novák jest burmistrzem od 2010 roku. W 2013 r. został już nagrodzony medalem „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”. Teraz został także laureatem Róży Olesna.
  • Jerzy Przybyła - opolski architekt urbanista. Współautor pierwszego Studium Zagospodarowania Przestrzennego dla miasta i gminy Olesno. Jest twórcą wielu rozwiązań architektonicznych na terenie Olesna. Opracował m.in. koncepcję i projektował budynki usługowe w pobliżu kościoła pw. świętego Michała przy oleskim rynku. Był także twórcą projektu zabudowy Wielkiego Przedmieścia. Kierował zespołem, który tworzył koncepcję budowy bloków mieszkalnych dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Oleśnie. Miał znaczący wpływ na zamontowanie systemu przeciwpożarowego w XVI-wiecznym drewnianym kościele świętej Anny w Oleśnie. Brał także udział w projektowaniu i realizacji wielu inwestycji w Oleśnie w ostatnich latach: rewitalizacji oleskiego rynku, rewitalizacji oleskiej promenady, budowie centrum przesiadkowego przy ul. Sądowej.
  • Jan Pisarek - od 1999 r. nieprzerwanie jest sołtysem Bodzanowic, hołduje przysłowiu „Tyle sołtys może, ile wieś mu pomoże”. Był także radnym gminy. Działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzanowicach, jest rycerzem świętego Floriana.

Podczas uroczystej rady miejskiej inaugurującej święto miasta burmistrz Sylwester Lewicki wręczył odznaczenia Zasłużony dla Ziemi Oleskiej.

Odznaczenia „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej" otrzymali w tym roku:

  • Gerard Ligus - od początku swojej kariery zawodowej związany z Oleskim Wodociągami. Po studiach rozpoczął pracę w Rejonowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Oleśnie. Przeszedł wszystkie szczeble kariery od stażysty do kierownika zakładu i członka jednoosobowego zarządu spółki. Kiedy rozpoczął pracę, sieć wodociągowa w Oleśnie liczyła 29 km, a kanalizacyjna niecałe 10 km. Obecnie sieć wodociągowa jest we wszystkich wioskach gminy Olesno i liczy 216 kilometrów. Ostatnio nadzorował rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Oleśnie.
  • Andrzej Suder - kiedyś dyrektor szkoły podstawowej w Wysokiej, od 1999 r. jest nauczycielem historii, wiedzy i społeczeństwa, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz edukacji dla bezpieczeństwa w Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie. Jest także członkiem zarządu OSP Olesno jako opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Od 15 lat jest promotorem akcji krwiodawstwa w Oleśnie, podczas której oddano już łącznie 917 litrów krwi! W latach 2019, 2021 oraz 2022 krwiodawcy z ZSZ w Oleśnie zajęli I miejsce w etapie wojewódzkim Turnieju „Młoda krew ratuje Życie”. Natomiast w 2015 r. zajęli I miejsce w całej Polsce! Andrzej Suder jest tajże organizatorem rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Drużyna z Olesna trzykrotnie zajęła II miejsce na etapie wojewódzkim.
  • Renata Buczek - znana oleska fryzjerka i stylistka fryzur, właścicielka salonu fryzjerskiego. Kształciła się m.in. w Akademii L’Oréal w Paryżu. Własny zakład fryzjerski otworzyła w 1983 roku. Prowadziła salon fryzjerski nie tylko w Oleśnie, ale także w Kuczborku. Jako mistrz fryzjerstwa wyszkoliła już ponad 100 fryzjerów. Została za to wyróżniona Złotą Odznaką „Za szkolenie uczniów w rzemiośle”.

Andrzej Skwara - urodzony w Bodzanowicach, po ukończeniu nauki w Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie. Po ukończeniu szkoły podjął pracę w firmie Tauron SA – punkcie obsługi klienta Olesno, gdzie pracuje do dzisiaj. Jest także animatorem społecznej aktywności w Łowoszowie. Już trzecią kadencję pełni funkcję prezesa OSP Łowoszów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Róże Olesna oraz medale Zasłużony dla Ziemi Oleskiej. Nagrodzeni zostali nie tylko mieszkańcy Olesna, ale także Węgier - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na olesno.naszemiasto.pl Nasze Miasto