Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Głubczycach kolejny raz biegali dla Niepodległej. Każdy z biegaczy pokonał 105 kilometrów

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Biegamy dla Niepodległej 2023. Głubczycki Klub Biegacza "Marysieńka" zachęca do aktywnego obchodzenia ważnych rocznic z historii Polski.
Biegamy dla Niepodległej 2023. Głubczycki Klub Biegacza "Marysieńka" zachęca do aktywnego obchodzenia ważnych rocznic z historii Polski. Marcin Żukowski
W Głubczycach kolejny raz grupa miłośników biegania uczciła rocznicę odzyskania niepodległości. "Biegamy dla Niepodległej" to nazwa zorganizowanej po raz szósty oddolnej inicjatywy promującej patriotyzm i aktywny styl życia. Celem każdego uczestnika było pokonanie 105 kilometrów. W piątek 10 listopada podsumowano akcję. Za inicjatywą stoi Głubczycki Klub Biegacza "Marysieńka". To nie jedyne przedsięwzięcie tego środowiska.

Pomysł biegania dla Niepodległej zrodził się w 2018 roku. Rzucono wyzwanie pokonania w ciągu miesiąca 100 kilometrów. Biegiem lub marszobiegiem.

- Zamierzeniem było postawienie ambitnego celu, ale będącego w zasięgu możliwości każdego chętnego - wyjaśnia Ireneusz Węgrzyn z Głubczyckiego Klubu Biegacza „Marysieńka”.

Inicjatywa przyjęła się w lokalnym środowisku i jest realizowana w każdym kolejnym roku. W tegorocznej edycji uczestnicy mieli za zadanie przemierzyć między 11 października a 10 listopada dystans 105 kilometrów.

W wyzwaniu wzięło udział około 40 osób. Wielu z nich spotykało się każdego dnia o godz. 16.00 w parku miejskim na wspólnym truchtaniu.

- Każdego roku biorę udział w tym wyzwaniu z wdzięczności za odzyskaną niepodległość i dla jej uczczenia. Taka forma angażuje całą osobę, ponieważ jest czas na refleksję, użycie mięśni, zobaczenie krajobrazu mniejszej ojczyzny - tłumaczy Damian Dobrowolski, biegacz, nauczyciel, instruktor ZHR.

To nie jedyna biegowa inicjatywa tego środowiska podejmowana przy okazji Narodowego Święta Niepodległości. Od kilkunastu lat biegacze pokonują sztafetą drogę z kościoła św. Bryksjusza w Bryksach koło Gościęcina do kościoła św. Marcina w Gołuszowicach.

- Obaj święci byli biskupami w Tours we Francji. Sztafeta ma charakter pielgrzymkowy. Pamiętamy, że we wspomnienie św. Marcina zakończyła się I wojna światowa. To też symboliczny dzień odzyskania przez Polskę niepodległości - dodaje Damian Dobrowolski.

Partnerem głubczyckich biegaczy jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach. Tam w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości biegacze spotkali się na podsumowaniu tegorocznej akcji i rozdaniu pamiątkowych dyplomów. Również tego dnia w samo południe przygotowano propozycję biegową dla uczniów tej szkoły. Dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości młodzież pokonała symboliczne 1918 metrów.

W „Rolniczaku” dużą wagę przykłada się do wychowania patriotycznego. Aktualnie w auli szkoły prezentowana jest wystawa poświęcona zasłużonym dla świata Polakom.

- Warto to wiedzieć, bo wiele nazwisk wybitnych Polaków pozostaje w zapomnieniu - mówi dyrektor Bogusław Chochowski. - Powszechnie znamy tylko niewielki wycinek naszej historii. Warto wiedzieć więcej o tym, co się działo z nasza ojczyzną w przeszłości. W wyniku zaborów wielu naszych rodaków, bardzo mądrych ludzi, znalazło się poza Polską, ale mieli swój ogromny wkład w naukę światową. Możemy być z nich dumni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glubczyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto